SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 16196073
*
nr 1619 6073
Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva. Längd: 23 cm, 28 gafflar längd: 21 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 maj 2024
kl 18:00:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/5 10:09:59
1
Vinnande bud
12/5 10:10:34
1
justering av budtak
- Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 800 kr
Göteborg 800 kr
Helsingfors 800 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna.
GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick gense matbestick nysilver pläter silver svenskt spets ädelmetall
-
8294 Bestick
Hallberg, nysilver, 88 delar
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:15
-
2036 Bestick
silver, 27 delar. Vikt: 1000 gr brutto
Auktionen avslutas
om 10 dagar
27 maj kl 19:35
-
2021 Bestick
silver, Rosenholm, 23 delar, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 delar. ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
27 maj kl 19:07
-
8286 Bestick
Uppläggning mm, 6 delar. Längd: 6,5-20, vikt: 150 ..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:03
-
2020 Bestickuppsätt..
20 delar, Förgyllt silver, Georg William Adams, Lo..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
27 maj kl 19:41
-
2017 Bestickuppsätt..
silver, Olga, 154 delar. Längd: 11,5-25. Vikt: 671..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
27 maj kl 18:42
*
Bestick
nr 1619 6073
Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva. Längd: 23 cm, 28 gafflar längd: 21 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 maj 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/5 10:09:59 | 1 | Vinnande bud |
12/5 10:10:34 | 1 | justering av budtak |
- Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 800 kr
Göteborg 800 kr
Helsingfors 800 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 800 kr
Göteborg 800 kr
Helsingfors 800 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick gense matbestick nysilver pläter silver svenskt spets ädelmetall
-
8294 Bestick
Hallberg, nysilver, 88 delar
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:15 -
2036 Bestick
silver, 27 delar. Vikt: 1000 gr brutto
Auktionen avslutas
om 10 dagar
27 maj kl 19:35 -
2021 Bestick
silver, Rosenholm, 23 delar, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 delar. ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
27 maj kl 19:07
-
8286 Bestick
Uppläggning mm, 6 delar. Längd: 6,5-20, vikt: 150 ..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:03 -
2020 Bestickuppsätt..
20 delar, Förgyllt silver, Georg William Adams, Lo..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
27 maj kl 19:41 -
2017 Bestickuppsätt..
silver, Olga, 154 delar. Längd: 11,5-25. Vikt: 671..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
27 maj kl 18:42